Merhum Prof. Dr. Ahmet Haluk DURSUN

Merhum Prof. Dr. Ahmet Haluk DURSUN

1957 yılında Hereke’de doğdu. Galatasaray Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Son Çağ ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Kürsüsü’nü bitirerek akademik hayata Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde asistan olarak başladı. Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktorasını Yakın Çağ Tarihi Anabilim Dalı’nda tamamladı. “Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Tarihi” sahasında tarih doçenti olan Haluk Dursun, Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde Yakın Çağ Tarihi Ana Bilim Dalı’nda profesörlük unvanını aldı.

Akademik çalışmaları yanında kamusal alanda da önemli faaliyetleri bulunan Dursun, İBB Kültür A.Ş. Genel Müdür Danışmanı olarak Miniatürk Projesi’nin hazırlanmasında görev aldı. İçişleri Bakanlığı’nca Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun Yönetim Kurulu Üyeliği’ne atanan Dursun, 2005-2006 ve 2011 tarihlerinde aynı kurumda Başkan Vekilliği görevini yaptı. 2007 yılında İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü vekilliği, 2006-2012 yılları arasında da Ayasofya Müzesi Başkanlığı’nı yürüten Dursun, 2009-2011 yıllarında Ayasofya Müzesi Müdürlüğü görevini de üstlendi. 2012 Temmuz ayı itibariyle getirildiği Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü görevini 2014 yılına kadar sürdüren Haluk Dursun’un müdürlüğü süresince, ziyaretçiye kapalı olan bölümler açılmış, süreli sergiler düzenlenmiş, Topkapı Sarayı’nda “Saray Dersleri” tertip edilmiş, Kutsal Emanetler Dairesi’nde geleneksel Ramazan etkinlikleri ile Muharrem ayı aşure programları, baklava alayları, musiki programları tertip edilerek ‘yaşayan müze’ çalışmaları kapsamında saray gelenekleri yaşatılmaya çalışılmıştır. Haluk Dursun ayrıca 2013 yılında İstanbul Topkapı Sarayı’nı Sevenler Derneği’nde Yönetim Kurulu Başkanlığı da yapmıştır. Dursun, Ayasofya ve Topkapı Sarayı Müzesi’ndeki görevlerinde de birçok etkinlik ve düzenlemeye imza atmış, tarihi yapıların kültürel ve tarihsel dokusunu ön plana çıkaran çalışmalara ağırlık vermiştir. Yunus Emre Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Mütevelli Heyeti Tabii Üyeliği görevlerini üstlenmiş, Polis Akademisi’nde “Milli Güvenlik” dersi vermiş, “Şehir İnsan” projesini hazırlamış, yurt-içi ve yurt-dışında sayısız konferanslar vermiştir.

Haluk Dursun, 2014 Temmuz ayında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı görevine atanmış, 2016 Nisan ayında emekliliğini isteyerek görevinden ayrılmıştır.

2017 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile T.C Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu Üyeliğine atanmıştır. Aynı zamanda Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yönetim Üyeliği görevinde de bulunmuştur.

Haluk Dursun, 20 Temmuz 2018 tarihi itibariyle T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine getirilmiştir. Görevi başında, çok sevdiği Ahlat’tan dönerken Adilcevaz, Erciş arasında trafik kazası geçirmiş ve olay yerinde vefat etmiştir.